הרב עמוס גואטה טלפון

רוצים להתקשר אל כבוד הרב? הגעתם ליעד! מספר טלפון ישיר אל הרב המכובד מחכה לכם ממש כאן למטה. בנוסף, קישורים שימושיים שריכזנו לכם מרחבי האינטרנט - לכל מי שמחשיב את עצמו כיהודי.

הרב עמוס גואטה טלפון

מידע על הרב מרדכי אליהו

פרשת השבוע באתר חב"ד (מתעדכן)

מתי נכנסת שבת? (מתעדכן)

מתי צמים ב-2024?

(לחצו על שם התענית כדי לראות את התאריך הלועזי)

מהו רב?

רב יהודי הוא אדם בעל סמכות רוחנית ותורנית ביהדות. הרבנים אחראים על הנהגת הקהילה היהודית, על הוראה בתחומי התורה וההלכה, ועל מתן ייעוץ ורוחניות לבני הקהילה.

התואר "רב" מגיע מהמילה העברית "רבה", שמשמעותה "גדול". הרבנים נחשבים לגדולי העם היהודי, ולומדים את התורה וההלכה במשך שנים רבות. הם מכירים את כללי הדת היהודית, ויודעים כיצד לפרש אותם בהקשרים שונים.

הרבנים ממלאים מגוון רחב של תפקידים בקהילה היהודית. הם מובילים את התפילות בבית הכנסת, מלמדים את הילדים את התורה, נותנים ייעוץ משפטי בנושאי הלכה, ועוזר לאנשים להתמודד עם בעיות אישיות וחברתיות.

הרבנים הם חלק חשוב מהזהות היהודית. הם משמרים את המסורת היהודית, ומסייעים לקהילה היהודית לשגשג.
תמונה של רב יהודי לובש טלית ותפיליןהקישור ייפתח בחלון חדש

ישנם סוגים שונים של רבנים ביהדות. הרבנים האורתודוקסים הם הרבנים הנפוצים ביותר, והם מחויבים לכללי הדת היהודית המסורתיים. הרבנים הרפורמים והקונסרבטיביים הם פחות נוקשים מהרבנים האורתודוקסים, והם מקבלים השקפות מודרניות יותר על הדת היהודית.

הרבנים ממלאים תפקיד חשוב בחברה הישראלית. הם משמשים כמנהיגים רוחניים של הקהילה היהודית, ומסייעים לשמור על הזהות היהודית של ישראל.

על רגל אחת - איך נהיים רבנים?

סמיכה מאת רב מוסמך: זוהי הדרך המסורתית לקבלת תואר רבנות.

הרב המוסמך מעריך את רמתו של האדם ומחליט אם הוא ראוי לקבל "תואר".

הצלחה במבחני רבנות: בישראל, הרבנות הראשית לישראל אחראית על קיום מבחני רבנות.
מי שעובר את המבחנים בהצלחה מקבל הסמכה לרבנות מהרבנות הראשית(לינק לרבנות)

הדרישות המרכזיות לקבלת סמיכה לרבנות הן:
לימוד תורה: האדם חייב להיות בעל ידע נרחב בתורה, בגמרא, בהלכה ובספרות הרבנית.
אופי והתנהגות: האדם חייב להיות אדם תלמיד חכם, אדם דתי ומוסרי, ואדם בעל יכולות מנהיגות.
הדרישות המרכזיות לקבלת הסמכה לרבנות מהרבנות הראשית לישראל הן:

גיל 25 ומעלה: האדם חייב להיות מעל גיל 25.
שש שנות לימוד בישיבה: האדם חייב לסיים שש שנות לימוד בישיבה.
בחינות רבנות: האדם חייב לעבור בהצלחה את מבחני הרבנות של הרבנות הראשית (לינק לרבנות)
בנוסף לדרישות אלו, ייתכנו דרישות נוספות, כגון המלצה מאת רב מוסמך או ניסיון תורני.

לאחר קבלת ההסמכה לרבנות, האדם יכול להתחיל לעסוק ברבנות באופן מקצועי.
הוא יכול לעשות תפקידו כרב קהילתי, רבי בבית כנסת או כרב מוסד חינוכי.

כדי להפוך לרב לחופה, יש צורך לעמוד בדרישות הבאות:

הסמכה לרבנות: כל רב המקדש חייב להיות בעל הסמכה לרבנות. ההסמכה יכולה להינתן על ידי רב מוסמך או על ידי הרבנות הראשית.
הכשרה לעריכת חופה וקידושין: בנוסף להסמכה לרבנות, יש צורך לעבור הכשרה ייעודית לעריכת חופה וקידושין. ההכשרה כוללת לימודים הלכתיים ותרגול מעשי.
בישראל, הרבנות הראשית לישראל אחראית על הכשרת רבנים לחופה. הרבנות הראשית מקיימת קורסים להכשרת רבנים לחופה, אשר נמשכים כשנה.

בנוסף לקורסים של הרבנות הראשית, ישנם גם קורסים להכשרת רבנים לחופה המאורגנים על ידי מוסדות תורניים פרטיים.

הקורסים להכשרת רבנים לחופה מכסים את החומר הבא:

הלכות חופה וקידושין: הסטודנטים לומדים את ההלכות הספציפיות הרלוונטיות לעריכת חופה וקידושין, כגון דיני טבעת, דיני כתובת, דיני קריאת כתובה ועוד.
טקס החופה: הסטודנטים לומדים על הטקס המסורתי של החופה, כולל המשמעות והסמליות של הטקס.
התנהגות ראויה בחתונה: הסטודנטים לומדים על ההתנהגות הראויה של רב בחופה, כגון אופן הלבוש, אופן הדיבור והיחס לבני הזוג.
לאחר סיום ההכשרה, הסטודנטים ניגשים לבחינות מטעם הרבנות הראשית. מי שעובר את הבחינות בהצלחה מקבל תעודת הסמכה לרב לחופה.

ישנם גם רבנים שאינם בעלי הסמכה רשמית לרבנות לחופה, אך הם מוכרים על ידי הקהילה בה הם משרתים. רבנים אלו לרוב עברו הכשרה תורנית מסורתית והם בעלי ניסיון רב בעריכת חופות.

כדי להפוך לרב כשרות, יש צורך לעמוד בדרישות הבאות:

הסמכה לרבנות: כל רב כשרות חייב להיות בעל הסמכה לרבנות. ההסמכה יכולה להינתן על ידי רב מוסמך או על ידי הרבנות הראשית.

הכשרה לרבנות כשרות: בנוסף להסמכה לרבנות, יש צורך לעבור הכשרה ייעודית לרבנות כשרות. ההכשרה כוללת לימודים הלכתיים ותרגול מעשי.
בישראל, הרבנות הראשית לישראל אחראית על הכשרת רבנים כשרות. הרבנות הראשית מקיימת קורסים להכשרת רבנים כשרות, אשר נמשכים כשנה.

בנוסף לקורסים של הרבנות הראשית, ישנם גם קורסים להכשרת רבנים כשרות המאורגנים על ידי מוסדות תורניים פרטיים.

הקורסים להכשרת רבנים כשרות מכסים את החומר הבא:

הלכות כשרות: הסטודנטים לומדים את ההלכות הספציפיות הרלוונטיות לשמירת כשרות, כגון דיני בשר, דיני חלב, דיני טרפות, דיני ריבית ועוד.
טכניקות השגחה: הסטודנטים לומדים את הטכניקות השונות המשמשות להשגחת כשרות, כגון אופן בחינת הבשר, אופן בחינת החלב ועוד.
התנהגות ראויה של משגיח כשרות: הסטודנטים לומדים על ההתנהגות הראויה של משגיח כשרות, כגון אופן הלבוש, אופן הדיבור והיחס לעובדים.
לאחר סיום ההכשרה, הסטודנטים ניגשים לבחינות מטעם הרבנות הראשית. מי שעובר את הבחינות בהצלחה מקבל תעודת הסמכה לרב כשרות.

בנוסף לדרישות הללו, ישנם גם רבנים כשרות שאינם בעלי הסמכה רשמית, אך הם מוכרים על ידי הקהילה בה הם משרתים. רבנים אלו לרוב עברו הכשרה תורנית מסורתית והם בעלי ניסיון רב בהשגחת כשרות.

להלן סקירה של השלבים העיקריים בתהליך ההכשרה לרב כשרות בישראל:

שלב 1: קבלת הסמכה לרבנות

השלב הראשון הוא קבלת הסמכה לרבנות. הסמכה לרבנות יכולה להינתן על ידי רב מוסמך או על ידי הרבנות הראשית.

שלב 2: הרשמה לקורס להכשרת רבנים כשרות

לאחר קבלת הסמכה לרבנות, ניתן להירשם לקורס להכשרת רבנים כשרות. קורסים אלו נערכים על ידי הרבנות הראשית או על ידי מוסדות תורניים פרטיים.

שלב 3: לימודים והכשרה מעשית

הקורסים להכשרת רבנים כשרות כוללים לימודים הלכתיים ותרגול מעשי. הלימודים ההלכתיים עוסקים בהלכות הספציפיות הרלוונטיות לשמירת כשרות, כגון דיני בשר, דיני חלב, דיני טרפות, דיני ריבית ועוד. ההכשרה המעשית כוללת התנסות בהשגחת כשרות בפועל.

שלב 4: בחינות

לאחר סיום הלימודים, הנבחנים ניגשים לבחינות מטעם הרבנות הראשית. מי שעובר את הבחינות בהצלחה מקבל תעודת הסמכה לרב כשרות.

שלב 5: השתלבות בעבודה

לאחר קבלת תעודת הסמכה, ניתן להשתלב בעבודה במשגיח כשרות במפעלים, במסעדות, בבתי מלון ובמקומות נוספים.

מי אותם רבנים שבאים בחיבור עם המילה "שליט"א"?

בדרך כלל, הביטוי "שליט"א" מופיע לאחר שם של רב חשוב, רב ראשי, או מנהיג רוחני של קהילה יהודית. הביטוי הוא ראשי תיבות של הביטוי העברי "שיחיה לאורך ימים טובים אמן", כלומר, "שיחיה לאורך ימים טובים, אמן".

בישראל, הביטוי "שליט"א" מופיע לרוב לאחר שם של הרב הראשי לישראל, כמו גם לאחר שמות של רבנים ראשיים של ערים או קהילות גדולות. לדוגמה, הרב יצחק יוסף, הרב הראשי האשכנזי לישראל, ידוע גם בשם "הראשון לציון שליט"א".

הביטוי "שליט"א" יכול להופיע גם לאחר שם של מנהיג רוחני של קהילה יהודית ספציפית. לדוגמה, הרב מנחם מנדל שניאורסון, הרבי מלובביץ', ידוע גם בשם "הרבי שליט"א".

בנוסף, הביטוי "שליט"א" יכול להופיע גם לאחר שם של רב חשוב, גם אם הוא אינו מנהיג רוחני רשמי של קהילה.

במילים אחרות, הביטוי "שליט"א" הוא דרך להביע כבוד והערכה לרב חשוב.

רבנים יהודיים: מורי הדרך של הקהילה

הרבנים היהודיים תופסים מקום מרכזי בהיסטוריה, בתרבות ובחיים הדתיים של העם היהודי. הם אינם רק מורים לתורה ולמצוות, אלא גם מנהיגים רוחניים, מורים, שופטים ומדריכים בקהילה היהודית. הרבנים הם אלו שמנחילים את הערכים היהודיים מדור לדור, מעניקים תמיכה נפשית ורוחנית, ומהווים דמות לחיקוי ולהערצה.

מהות התפקיד הרבני

הרב הוא דמות רב-תחומית: הוא מלמד תורה, פוסק הלכות, מדריך ומנהיג את קהילתו. תפקידו של הרב אינו מסתכם בלימוד תורה בלבד, אלא גם בהבנת המציאות המורכבת של חיי היומיום של בני קהילתו. הרבנים נדרשים להעניק תמיכה רוחנית ונפשית, לעזור בפתרון בעיות אישיות ומשפחתיות, ולהיות מקור ידע והשראה.

ההיסטוריה של הרבנות

המסורת הרבנית החלה בתקופת התנאים והאמוראים, והיא נמשכת עד היום. רבנים דגולים כמו רבי עקיבא, רבי יוחנן בן זכאי ורבי יהודה הנשיא, הניחו את היסודות להלכה ולמסורת היהודית. בימי הביניים, רבנים כמו רש"י, הרמב"ם והרמב"ן תרמו רבות לפיתוח המחשבה והפרשנות היהודית.

רבנים במודרניות

בעת החדשה, תפקידם של הרבנים קיבל תפניות חדשות. רבנים כמו הרב קוק, הרב סולובייצ'יק והרב עובדיה יוסף היו דמויות מרכזיות שהשפיעו על החיים היהודיים במאה העשרים. הם התמודדו עם אתגרי המודרניות והציונות, וניסו לגשר בין המסורת היהודית לבין העולם המודרני.

הרב והרפואה

בתקופת מגפת הקורונה, רבנים רבים נדרשו לתת הנחיות והכוונה הלכתית בנוגע לשמירת הבריאות והחיסונים. הם פעלו בשיתוף פעולה עם רשויות הבריאות והעניקו תמיכה נפשית ורוחנית לקהילותיהם בתקופה מאתגרת זו.

תפקידם החברתי של הרבנים

מעבר לתפקידם הדתי, הרבנים ממלאים גם תפקיד חברתי חשוב. הם מעורבים בפעילות קהילתית, חברתית וציבורית, ומנסים לקדם ערכים של צדק חברתי, עזרה לזולת ושלום. הרבנים משתדלים להיות גשר בין חלקים שונים של החברה ולהוביל ליוזמות חברתיות וקהילתיות.

האתגרים והעתיד

האתגרים העומדים בפני הרבנים כיום הם רבים ומגוונים. הם נדרשים להתמודד עם סוגיות חברתיות, טכנולוגיות ואתיות חדשות, ולמצוא דרכים לשמור על הרלוונטיות של המסורת היהודית בעידן המודרני. כמו כן, הם נדרשים להתמודד עם חילוקי דעות בתוך הקהילה היהודית ולנסות לגשר בין הזרמים השונים.

הרבנים היהודיים הם דמויות מפתח בחיי הקהילה היהודית, והם ממשיכים להוות מקור השראה והכוונה. תפקידם משתנה ומתפתח עם הזמן, אך המהות נשארת: לשמור, ללמד ולהנחיל את ערכי התורה והמסורת לדורות הבאים.

9 טיפים לפני שמתקשרים בשיחת טלפון אל כבוד הרב

 1. התכונן מראש. לפני שאתה מתקשר, קח קצת זמן לחשוב על מה שאתה רוצה לשאול או לשוחח עליו עם הרב. זה יעזור לך להיות יותר ממוקדם ויעיל בשיחה.
 2. היה כנה. אל תנסה להסתיר או להסתיר משהו מהרב. הוא שם כדי לעזור לך, ואם הוא יודע את כל הפרטים, הוא יוכל לתת לך את העצה הטובה ביותר.
 3. היה פתוח. אל תצפה שהרב יספק לך תשובות קלות או פשוטות. הוא שם כדי לעזור לך לחשוב על הדברים בעצמך, ולכן הוא עשוי לגרום לך לשאול שאלות נוספות.
 4. היה סבלני. שיחות עם רב יכולות להיות מעמיקות ומאתגרות. אל תצפה שהרב ישיב לך על כל השאלות שלך מיד. זה עשוי לקחת זמן לחשוב ולעבד את הדברים.
 5. היה מכבד. הרב הוא אדם דתי, ולכן חשוב להתייחס אליו בכבוד. השתמש בשפה מכבדת והימנע מלהעיר הערות פוגעניות.
 6. היה מוכן להקשיב. הרב עשוי לתת לך עצות או מידע שאתה לא צפוי לו. חשוב להקשיב לו בעיון ולהבין את מה שהוא אומר.
 7. היה מוכן לקבל עזרה. אם אתה זקוק לעזרה, אל תהסס לבקש אותה מהרב. הוא שם כדי לעזור לך, ואם הוא יכול לעזור לך, הוא יעשה זאת.
 8. היה מוכן לשנות את דעתך. שיחות עם רב יכולות לגרום לך לשנות את דעתך על דברים. אל תהיה נאמן מדי לדעות שלך, והיה מוכן לשמוע את נקודת המבט של הרב.
 9. היה מוכן להמשיך ללמוד. שיחות עם רב הן הזדמנות ללמוד על היהדות ועל החיים. השתמש בשיחה כדי להרחיב את הידע שלך ולהעמיק את ההבנה שלך על העולם.

הנה כמה טיפים ספציפיים יותר לשיחת טלפון עם רב בישראל:

 • הזמן את השיחה מראש. רוב הרבנים עמוסים מאוד, ולכן חשוב לתאם פגישה מראש.
 • השתמש בשעה נוחה. רוב הרבנים פנויים בדרך כלל בשעות הבוקר או אחר הצהריים.
 • היה מוכן לחכות. הרב עשוי להיות עסוק בטיפול באנשים אחרים, ולכן ייתכן שתצטרך לחכות קצת לפני שתוכל לדבר איתו.
 • השתמש בשפה עברית. רוב הרבנים בישראל מדברים עברית, ולכן חשוב להשתמש בשפה הזו בשיחה.

בואו לבקר גם בעמוד של מקס שירות לקוחות

נא לשים לב: אנחנו מתחייבים לתת לך שירות לקוחות ברמה הגבוהה ביותר

באתר ספר טלפונים דיגיטלי אנחנו מרכזים את מספרי הטלפון ודרכי ההתקשרות עם שירות הלקוחות של החברות הגדולות. הסיבה שהקמנו את האתר היא שאנחנו יודעים ומבינים שכל כך קשה להשיג מספר טלפון של חברה, בדיוק כשאנחנו הכי זקוקים לו.

תפריט נגישות

מחפשים עורך דין לענייני משפחה בצפון? עורך דין בר-לב לשירותכם!
30 שנות ניסיון *רק* בענייני משפחה.

התקשרו עכשיו:

או השאירו מס' טלפון ועורך דין אמיר יחזור אליכם: